Závěr 19. století přinesl spolu s technickými inovacemi vzestup amatérského fotografování, které již nebylo zdaleka jen výsadou vyšších vrstev. Příkladem je amatérský fotograf Josef Lorenz (1846–1914), který vytvořil stovky fotografických pohlednic krajiny a obcí na Děčínsku, Českokamenicku a v Českém Švýcarsku.
Josef Lorenz, původně domácí přadlák, později cestář ze Srbské Kamenice, se naučil fotografovat již v letech 1870 až 1871. Těžiště jeho tvorby však spadá až do konce 19. a počátku 20.
Publikace
Knížní tituly Děčínsko-podmokelské vlastivědné společnosti jsou k dostání ve všech děčínských knihkupectvích, příp. v turistických informačních centrech ve městě a okolí. Lze je objednat také na adrese info(a)dpvs.cz a v e-shopech Svět místopisu a Dům knihy.
2020
Petr Joza
Děčínsko-podmokelská vlastivědná společnost
Děčín
2020
216 s.
2016
Karl STEIN
Děčínsko-podmokelská vlastivědná společnost, Heimatverband Kreis Tetschen-Bodenbach e. V.
Děčín-Nördlingen
2016
168 s.
Stein- oder Metallkreuze, kleine Kapellen, Gedenktafeln, Statuen, Säulen und andere von Menschenhand gefertigte Gegenstände sind jedoch nicht einfach nur reizvolle Sehenswürdigkeiten, sondern haben ihre je eigene Geschichte.
Karel STEIN
Děčínsko-podmokelská vlastivědná společnost, Heimatverband Kreis Tetschen-Bodenbach e.V
Děčín-Nördlingen
2016
156 s.
Bez této knihy by byly zapomenuty příběhy, většinou tragické a často i několik století staré, které se kdysi odehrály v nejsevernějších českých lesích, ve skalních roklích i nedaleko lidských příbytků. Po dávných událostech zůstaly jen „pomníčky“ – kříže, kapličky nebo nápisy vyryté do skalních stěn. Většinou kolem nich chodíme bez povšimnutí a jejich poselství nám zůstává utajeno. A není divu, kontinuita vyprávění jejich příběhů byla dávno a nenávratně přerušena. Krajina tak byla ochuzena a staré příběhy zapomenuty.
2015
Petr JOZA
Děčínsko-podmokelská vlastivědná společnost
Děčín
2015
360 s.
Druhé nezměněné vydání velmi úspěšné knihy o dějinách Děčína, kterou jsme poprvé vydali v roce 2009 ještě jako Iniciativa pro děčínský zámek. Jedná se o jednu z nejrozsáhlejších dosud publikovaných prací o historii Děčína, navíc od autora z nejpovolanějších. Petr Joza netradičně na pozadí vrchu Kvádrberku, jedné z krajinných dominant Děčínské kotliny, vypráví příběhy, které odrážejí dějiny celého města. Odkrývá minulost často navštěvovaných míst a památek, které jsou obyvatelům města důvěrně známé, ale v přetrhané paměti zastřené. Z mnoha možných příkladů zmiňme např.
2014
Alena SELLNEROVÁ, Jan HANZLÍK, Marta PAVLÍKOVÁ
Děčínsko-podmokelská vlastivědná společnost, Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Ústí nad Labem
Děčín
2014
140 s.
Podmokly/Bodenbach - labského město na severu Čech, dnes jedna ze čtvrtí Děčína, do roku 1942 samostatné město, které vzniklo v polovině 19. století díky rozmachu průmyslu a rozvoji železniční a říční dopravy. Kniha Architektura Podmokel 1900-1945 se zabývá stavebně historickým a urbanistickým vývojem této levobřežní částí dnešní děčínské aglomerace. Publikace obsahuje katalog staveb i seznam projektantů, kteří v Podmoklech tvořili. Mezi jinými i zdejšího rodáka Rudolfa Perthena, Wagnerova žáka a významného vídeňského architekta a pedagoga.
2013
Petr JOZA, Jan NĚMEC, Karel POTUŽNÍK
Děčínsko-podmokelská vlastivědná společnost
Děčín
2013
155 s.
Děčínští profesionální i dobrovolní hasiči slaví v roce 2013 své stopadesáté narozeniny. Historici Petr Joza, Jan Němec a sběratel Karel Potužník dokumentují ve své bohatě ilustrované publikaci vznik hasičských spolků na území současného města Děčína, cvičení a ostré zásahy jejich zásahových mužstev, jakož i vývoj jejich hasební techniky. Plasticky je popsána i činnost děčínských hasičů v době nacistické okupace, poválečná proměna hasičů v požárníky a jejich zapojení do všeobjímající Národní fronty.
2011
Sestavili Petr KARLÍČEK a Otto CHMELÍK
Iniciativa pro děčínský zámek
Děčín
2011
84 s.
Další svazek Děčínského kalendária, který navazuje na první ročník pro rok 2009 a retrospektivní kalendárium města pro revoluční rok 1989.
Petr JOZA
Iniciativa pro děčínský zámek a Heimatverband Kreis Tetschen-Bodenbach e. V.
Děčín a Nördlingen
2011
192 s.
V červenci 2011 vydala Iniciativa pro děčínský zámek společně se spolkem německých krajanů z Děčínska v bavorském Nördlingenu (Heimatverband Kreis Tetschen-Bodenbach e.V.) knihu o děčínském krajináři Josefu Steglovi (1895-1966). Jedná se o další z titulů archiváře a renomovaného autora regionální vlastivědné literatury Petra Jozy. Malíř Josef Stegl byl svým životním osudem i dílem pevně spojen s Děčínem a severními Čechami. Jeho obrazy s náměty z rodného města, Českého Švýcarska a Českého středohoří vyzařují silný vztah ke krajině a k domovu. Josef Stegl bývá také nazýván malířem domova.
2010
Sestavili Petr KARLÍČEK a Marcela OUBRECHTOVÁ
Iniciativa pro děčínský zámek,
Děčín
2010
70 s.
Děčínské kalendárium 2009 se snaží zachytit podstatné i méně podstatné informace, které byly charakteristické pro život Děčína v roce 2009. Myšlenka začít vydávat v Děčíně městské kalendárium vznikla v prostředí Iniciativy pro děčínský zámek a děčínských archivů na počátku roku 2009 a inspirací k ní byla obdobná publikace, která je vydávána v sousedním Ústí nad Labem. Stejná forma prezentace historických událostí byla zvolena také pro publikaci o dění v Děčíně v roce 1989, která vznikla u příležitosti dvacátého výročí Sametové revoluce.
2009
Jan NĚMEC a Petr KARLÍČEK
Iniciativa pro děčínský zámek
Děčín
2009
120 s.
Rok 1989 byl přelomovým rokem naší novodobé historie. Co se dělo nebo nedělo v této době v Děčíně, kdo zde vládl a kdo stál na straně tzv. protisocialistických sil, jak se žilo obyvatelům města těsně před revolucí, kdy držela moc pevně v rukou všemocná KSČ, a co se zde odehrávalo během revolučních dní v listopadu a prosinci. To vše se dozvíte v děčínském kalendáriu roku 1989, které zpracovali archiváři Petr Karlíček a Jan Němec.
Petr JOZA
Iniciativa pro děčínský zámek
Děčín
2009
360 s.
Iniciativa pro děčínský zámek vydala v krátké době další knižní titul o dějinách Děčína. Po publikaci Děčín 1989 přichází na trh kniha známého děčínského archiváře, vlastivědce a renomovaného autora regionálních historických prací Petra Jozy s názvem Quaderberg - Kvádrberk. Malá děčínská vlastivěda.
2007
Jan NĚMEC
Iniciativa pro děčínský zámek
Děčín
2007
Autor představuje Děčín z historického pohledu jako důležitý dopravní úzel, pro který nebyla charakteriktická pouze lodní doprava, nýbrž i železnice. Od roku 1851 se zde postupně usadily čtyři železniční společnosti, jejichž koleje propojily dokonale Děčín a Podmokly s okolním světem. Smyslem vydání publikace bylo podpořit myšlenku, že Děčín je s bývalým nádražím Rakouské severozápadní dráhy a dalšími technickými památkami logickou a vážnou alternativou vůči pražskému Masarykovu nádraží pro umístění železniční expozice Národního technického muzea.
František ŠUMAN
Iniciativa pro děčínský zámek
Děčín
2007
18 s.
Stručný průvodce po historii a expozici děčínského zámku. Vyšlo česky, německy, anglicky a rusky.
2006
Iniciativa pro děčínský zámek
Děčín
2006
[Neměcká mutace: Die Herren von Bünau in Sachsen und Böhmen]
Publikace o rytířích z Bünau tvoří jeden z hlavních výstupů projektu "Páni z Bünau v Čechách a v Sasku". Shrnuje základní poznatky o weesensteinské větvi tohoto početného rodu, která držela v 16. století statky na obou stranách česko-saské hranice.
Pozornost je věnována jak historii rodu se zvláštním zaměřením na jeho přeshraniční působení, tak na stavební a umělecké památky, které Bünauští nechali vystavět.
2002
Otto CHMELÍK
Albis International pro děčínské spolky Iniciativa pro děčínský zámek a Amici Decini a pro Státní oblastní archiv v Litoměřicích
Děčín
2002
Někdejší český místodržící František Thun-Hohenstein (1847-1916) byl jednou z nejvýraznějších osobností českého a rakouského politického života posledních desetiletí habsburské monarchie. Drobná fotografická publikace nás zavádí do jeho děčínské rezidence, tak jak ji zachytil na prahu 20. století děčínský fotograf E. Rottleuthner. Zámek v Děčíně byl rodovým sídlem Thunů po tři století. Ve 20. věku byl ale postižen pobyty různých domácích i cizích armád a zcela zdevastován.